Aracım hararet yaptı ne yapmalıyım ?

Anasayfa   >   Yol Yardım   >   Aracım hararet yaptı ne yapmalıyım ?

Aracım hararet yaptı ne yapmalıyım ?

Aracım hararet yaptı ne yapmalıyım ?

Araç Neden Hararet Yapar ?

Aracın hararet yapması marka, model, çıkış yılına göre değişmekte olup, aşağıdaki bazı nedenlerden dolayı hararet yapmış olabilir.

1 - Soğutma fanının işlevini yerine getirmemesi

Aracınızın soğutma fanı araç durduğunda veya seyir esnasında çalışması gerekir. Eğer soğutma fanı çalışmıyor ise fana ait sigortaları kontrol etmelisiniz.

2 - Yetersiz Su

Araçlarda genellikle suyun eksilmesi sonucu yetersiz su nedeni ile aracınız hararet yapabilir bu durumda ise aracınıza su takviyesi yapmalısınız.

3 - Aracın konum ve mevkiye göre zorlanması durumunda hararet yapması

Örneğin çok fazla rampa çıkmanız durumunda aracınızın sık vites değiştirmesi sonucuda hararet yapması mümkündür. Bu tarz durumlarda aracınızı müsait bir yere çekip kaputu açıp 5 ile 10 dakika arası beklemelisiniz.

4 - Hararet durumunu gösteren mekanizmanın bozulması

Bütün araçlarda hararet durumunu ölçen ve hararet göstergesine ileten termostat vardır. Bu nedenle termostatın bozuk olmasından dolayı aracınız hararet yapmasa bile yanlış bilgi veriyor olabilir.

Araç Hararet Yapması Durumunda Yapılması Gerekenler

Aracınızın hararet yapması durumunda yukarıdaki maddeler dışında bir sorun olması durumunda size en yakın oto kurtarma veya çekici hizmetine ulaşmalı ve aracınızı stop edip beklemelisiniz. Bekleme esnasında kaputu açıp motorun soğumasını sağlıyabilirsiniz.

 

Yukarı Çık