Araçta turbo neden devreye girmez ?

Anasayfa   >   Yol Yardım   >   Araçta turbo neden devreye girmez ?

Araçta turbo neden devreye girmez ?

Araçta turbo neden devreye girmez ?

Arabalarda Turbo Neden Devreye Girmez ?

Seyir esnasında sıkça karşılaşılan durumlardan bir taneside arabanın turbo mekanizmasının devreye girmemesi veya çalışmamasıdır. Bu durum genellikle aracın boğulması sonucu meydana gelmektedir. Sık rampa iniş çıkışlarında hava sirkülasyonundan dolayı turbo arıza verebilmektedir. Ayrıca bu durum aracınıza aldığınız yakıtın kalitesine göre de değişebilmektedir. Yolunuza devam etmeniz açısından herhangi bir problem yaratmaz ancak aracınızın hararet yapmasına sebep olabilir tabiki bu durum aracın modeline göre değişmektedir.

Araç Turbo Çalışmaması Nasıl Anlaşılır ?

Aracınızın turbosunun devreye girip girmediğini, devir saatinden kolayca anlıyabilirsiniz. Normal şartlarda turbo 1500 devirden sonra devreye girmektedir. Eğer aracınızın çekişi düşmüş ve 3000 devir üstünü göremiyorsa büyük olasılıkla turbo arızalanmış demektir. Bunu vites değişimlerindede kolayca anlıyabilirsiniz.

Araç Turbo Çalışmadığında Neler Yapılmalıdır ?

Aracınızı kontrol ettiniz ve turbo kesinlikle çalışmıyor ise aracınızı müsait bir alana çekip 5 ile 10 dakika arası bekleyiniz. Sonrasında muhtemelen aracı çalıştırdığınızda turbo devreye girecektir. Bu esnada aracı çalıştırdıktan sonra egzoz çıkışını mutlaka kontrol etmenizi öneririz. Eğer egzoz çıkışında siyah bir duman atıyor ise, hava filtresini değiştirmeli veya temizlemelisiniz.

 

Yukarı Çık